Horúca vaňa v zime je splnený sen – vedeli ste, že aj pre vaše zdravie?

Chladné večery v jeseni a v zime priam nútia vyhľadávať teplo a pohodlie. Jednou z najlepších metód, ako prekonať tento zimný chlad a navodiť si pocit pohody, je relaxácia v teplej vani. Viete, ako si správne vybrať vaňu a následne aj kúpeľový rituál, aby ste urobili niečo prospešné aj pre svoje zdravie?

Horúca vaňa v zime je splnený sen - vedeli ste, že aj pre vaše zdravie?
(zdroj: unsplash.com)

Vaňa, ktorá vás bude aj masírovať

Zimné obdobie je spojené nielen s nízkymi teplotami, ale aj potrebou relaxácie a regenerácie. Teplý kúpeľ je teda pre tieto chladné dni priam ideálnym riešením. Teplo totiž nielen uvoľňuje napätie svalstva, ale pomáha aj rozptýliť stres a navodiť pocit pokoja. Myslíte si, že vybrať vaňu do kúpeľne nie je žiadna veda? Omyl! Napríklad vane z materiálov, ako je akryl alebo smaltovaná oceľ, sú najlepšie, pretože dokážu udržať teplotu vody najdlhšie. Pre náročnejších tu máme aj masážne vane, ktoré poskytujú ďalšiu úroveň relaxácie vďaka dýzam stimulujúcim krvný obeh a poskytujúcim príjemnú masáž celého tela, čo je obzvlášť príjemné najmä počas chladných zimných mesiacov.

Esenciálnymi olejmi si doma urobíte terapiu

Vaňa však nestačí – na to, aby ste si kúpanie skutočne užili, je dôležité urobiť z neho rituál. No a na rituál potrebujete elementy, ktoré maximalizujú vaše pohodlie a relaxáciu. Sú to napríklad esenciálne oleje s relaxačnými vlastnosťami, ako je levanduľa alebo eukalyptus. Tie obohatia vodu o príjemnú vôňu a posilníia aj upokojujúci účinok kúpeľa. Aj hrejivé kúpeľové soli môžu poskytnúť terapeutický účinok a tiež podporiť svalovú relaxáciu. Príjemnú a pokojnú atmosféru si viete vytvoriť aj pomocou vonných sviečok, tlmeného osvetlenia a teplých uterákov a županov, ktoré navyše podčiarknu pocit luxusu a pohodlia. Myslite aj na dizajn kúpeľne – pocit útulnosti dodávajú miestnostiam teplé farby a mäkké predložky. Rovnako tak aj rastliny či prírodné materiály, ktoré priestor aj oživia.

Uvoľňuje stres a zlepšuje spánok

A teraz sa pozrime aj na benefity kúpania sa pre zdravie. Teplými kúpeľmi podporíte fyzické aj psychické zdravie. Okrem spomínaného zmiernenia svalového napätia a bolestí kĺbov, ktoré sú bežné v chladnom počasí, pôsobí teplá voda upokojujúco v podstate na celé telo. Pomáha upokojiť myseľ, čo je ideálne pre osoby trpiace stresom alebo únavou. Ďalším kľúčovým prínosom teplého kúpeľa je zlepšenie krvného obehu. Tento proces rozširovania ciev a znižovanie tlaku tiež napomáha odstraňovaniu toxínov z tela a podporuje celkovú detoxikáciu. Kúpeľ pomáha aj ľuďom s problémami so spánkom. Teplá voda a para pôsobia relaxačne a pomáhajú tak pripraviť telo na pokojný spánok. To je obzvlášť dôležité počas dní v zime a na jeseň, kedy sú kratšie a tmavšie a je tak ťažšie udržať pravidelný spánkový režim.