Našli ste vo vašej záhrade slizniaky? Tipy a triky, ako s nimi bojovať

Slizniaky majú množstvo rôznych druhov, ktoré sú rozšírené po celom svete. V ekosystéme majú dôležitú úlohu, pretože sú článkom potravinového reťazca. Na druhej strane sú to však škodcovia, ktorí privádzajú záhradkárov do bezseba. Ako sa ich zbaviť a zároveň si nezamoriť záhradu samou chémiou?

Našli ste vo vašej záhrade slizniaky? Tipy a triky, ako s nimi bojovať
(zdroj: unsplash.com)

Udržiavajte svoju záhradu upratanú

Slizniaky sú škodcami preto, pretože si radi pochutnávajú na záhradných rastlinkách, zelenine a ovocí. Ich čas prichádza po zotmení.

Škodu nespôsobujú len požieraním úrody, ale aj hlienom, ktorý produkujú. Narúšajú ním totiž ochrannú vrstvu rastlín a plodov.

Keďže slizniaky milujú vlhké miesta, jedným z účinných spôsobov, ako sa pred nimi ochrániť, je polievať záhradu skoro ráno a nie večer pred zotmením. Záhrada totiž počas dňa uschne a slizniaky sa jej budú vyhýbať.

Okrem včasného polievania je dôležité odstrániť z okolia vašich rastlín všetko, čo môže slizniakom poskytnúť úkryt – ide najmä o burinu, lístie, odumreté časti rastlín alebo kamene. Slizniaky vyhľadávajú počas horúcich dní tieň, a tak si radi niekam zalezú.

Pripravte im pascu

Chováte hydinu? Nie je väčší postrach všetkých slizniakov! Sliepky, kačice alebo husi – každý jeden druh ich s chuťou požiera.

Paradoxne vám v tomto prípade môžu pomôcť aj slimáky s ulitou. Živia sa vajíčkami slizniakov a v prírode sú ich prirodzenými nepriateľmi.

Slizniaky môžete aj nalákať – použite vlhkú dosku, ktorú umiestnite do tieňa, poukladajte na ňu šupky z jablka, melónu alebo citrusov. Keď sa slizniaky priplazia, môžete ich posypať soľou a tak úplne zneškodniť.

Ak máte v záhrade mnoho slizniakov, dávajte si pozor pri kosení. Sú síce väčšinou drobné, ale ak natrafíte na viac na jednom mieste, môžu otupiť nože na kosačke, prípadne ju celú pokaziť. Pokazila sa vám takto kosačka, alebo jednoducho hľadáte novú? Pozrite si tipy na najlepšie AKU kosačky, ktoré si môžete kúpiť výhodne aj online.

Pomôžu vám aj bežné veci z domácnosti

Pomôžte si čisto prírodným riešením. Slizniaky neznášajú podobne, ako mnohé druhy hmyzu, vôňu levandule, šalvie, mäty aj rozmarínu. Podobne ich odpudzuje aj cibuľa a cesnak, z ktorých si môžete na odpudenie slizniakov vytvoriť výluh krátkym povarením cibule a cesnaku vo vode. Vychladnutou tekutinou potom postriekajte rastliny, ktoré slimáky obžierajú.

Zzbraňou proti slizniakom je aj drevený popol, ktorý nenávidia, pretože sa prichytí o ich slizom pokryté telo. Tak isto účinne pôsobí aj mletá káva. Stačí, ak ju rozsypete okolo rastlín.

Ak máte dostatočnú trpezlivosť, môžete slizniaky vyzbierať aj ručne. Utopte ich potom v mydlovej vode. Je to predsa len menej nechutné, než ich sadisticky rozdrviť.

Potrebujete do záhrady niečo nové zo záhradnej techniky? Či už ide o kosačku, krovinorez, pílu alebo čokoľvek iné, všetko si dnes viete kúpiť aj online. Online nájdete napríklad aj najlepšie mobilné telefóny, z ktorých si viete vybrať v pohodlí domova.