Pomelo nie je iba na jedenie – na čo ho ešte môžete použiť?

Exotické ovocie sa už na slovenských pultoch udomácnilo. Obľúbili si ho mnohí ľudia a nie je už ničím výnimočným, keď sa objaví na stole aj vo všedný deň. Medzi takéto ovocie patrí napríklad pomelo, ktoré má špecifickú sladko-kyslú chuť. Prečo by ste ho mali jesť pravidelne? Čítajte ďalej!

Pomelo nie je iba na jedenie - na čo ho ešte môžete použiť?
(zdroj: unsplash.com)

Pomôže vám od hlavy po päty

Pomelo obsahuje samé dobré veci. Ak by ste chceli vedieť konkrétne aké, tak je to 90 % vody, vlákninu, vysoký obsah vitamínu C, niektoré vitamíny skupiny B, mangán, horčík, zinok, vysoký obsah draslíka, antioxidanty a flavonoidy a minimum tukov. Práve vďaka tomu posilňuje imunitu, podporuje trávenie, detoxikáciu organizmu aj zdravé srdce, reguluje krvný tlak a cholesterol, udržuje zdravú pokožku a vďaka obsahu rôznych minerálov bráni kŕčom. Využiť ho však môžete aj pre svoju krásu, pretože robí veľmi dobre pokožke. Vyživiť dokáže dokonca aj vlasy. Ako?

Takmer na každý kožný problém

Vytvorte si z pomela vlasový zábal. Ak ho necháte 3-krát týždenne pôsobiť na vlasy 30 minút, dodáte im tak potrebné železo, vápnik aj síru a zabezpečíte ich zdravý rast. Vlasy po zábale nezabudnite opláchnuť. Pomelo obsahuje predovšetkým vitamín A, ktorý pomáha zlepšiť prúdenie krvi v tele, takže ak budete konzumovať toto ovocie každé ráno, vašu pleť zbaví jemných vrások. Vďaka tomu bude vaša pleť pôsobiť mlado a sviežo. Ak desať minút pred sprchou použijete jeho šťavu na pokožku, získa dokonca aj ochranu pred škodlivými UV lúčmi. Dá sa tiež použiť na rany, škrabance a popáleniny na koži. Máte na tele množstvo hnedých škvŕn? Natrite si ho šťavou z pomela. Vďaka nižšej produkcii mazu bude vaša pleť menej náchylnejšia aj na vznik akné a rôznych pupienkov.

Výber dozretého pomela je kľúčový

Šťavou z pomela môžete bojovať aj s lupinami. Obsahuje totiž vysoké množstvo vody, vďaka ktorej sa pokožka hlavy hydratuje. Vitamín C obsiahnutý v pomele dokáže bojovať aj s baktériami a upokojiť vlasovú pokožku. K maximálnemu využitiu priaznivých účinkov pomela je dôležité aj vybrať v obchode to správne, pretože pomôcť vám môže len vtedy, ak bude dostatočne zrelé. Plod by sa mal v prvom rade predávať zabalený vo fólii, pretože je náchylný k rýchlemu schnutiu, takže ak nájdete pomelo len tak pohodené medzi ovocím, asi nebude najlepšie. Vyberajte hlavne plody so žltou, oranžovou alebo až ružovkastou šupkou. Tie, ktoré majú zelenkastú šupku, bývajú nezrelé. Na dotyk by malo byť pomelo mäkšie, určite nie tvrdé. Je to veľmi podobné ako s avokádom, takže ak sa vyznáte v jeho kupovaní, nebojte sa ani pomela.